پروتز دندان

پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند ، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند ، جزو پروتز های دندان هستند ، دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنند.

برای بازگرداندن قسمت های از دست رفته از پروتز دندان استفاه می شود . در برخی موارد هم ممکن است به علت زیبایی دندان از پروتز دندان استفاده شود . پروتز دندان در واقع اندام های ساختگی می باشند .

انواع پروتز دندانی

منظور از پروتز در دندانپزشکی ، دندان های است که بصورت ساختگی می باشند و به دو قسمت کلی تقسیم می شوند :

  پروتز های ثابت : پروتز ثابت دندانی به پروتزی اطلاق می گردد که بر روی دندان یا دندان های پایه چسب خورده و ثابت می گردد . پروتز ثابت شامل روکش و بریج می باشد . روکش بر روی یک دندان تراش خورده سوار می شود ، بریج نیز بر روی دندانهای پایه کناری قرار می گیرد و شامل دندان های جایگزین شده نیز می باشد.

  پروتز های متحرک : به طور کلی به دسته ای از پروتز های دندانی تعلق میگیرد که امکان خارج کردن از دهان و برگرداندن آن به دهان توسط خود بیمار فراهم باشد .

پروتز ثابت

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است. پروتز دندان ثابت خود بر دو نوع است:

  روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود.

گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید .

  بریج دندان ( dental bridges)

 یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت ، بریج های دندانی هستند . آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است . این نوع پروتز دندان ، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد .

به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

پروتز متحرک

پروتزهای متحرک عموما به دو گونه در درمان های دندانپزشکی وجود دارند :

    پروتز پارسیل

این پروتز شامل چندین دندان جایگزین متصل به یک پایه پلاستیک به رنگ لثه است که گاها توسط یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند . پروتز پارسیل فلزی با گیره های فلزی یا وسایلی که به آنها اتصالات دقیق اطلاق می شود به دندانهای طبیعی شما متصل می شود . این اتصالات دقیق تقریباً دیده نمی شوند و معمولاً از گیره های فلزی زیباتر هستند . ممکن است برای تطابق بهتر یک پروتز پارسیل با دندان های طبیعی ، لازم باشد که آنها روکش شوند . بویژه وقتی از اتصالات دقیق استفاده می شود .
در چند هفته اول ، پروتز پارسیل جدید شما ممکن است حجیم و ناراحت بنظر آید ، ولی دهان بالاخره عادت کرده و آن را قبول می کند . قرار دادن و برداشتن پروتز مقداری تمرین می خواهد . اگر کلیه دستورات را رعایت کنید پروتز باید به راحتی در جای خود قرار گیرد .

   پروتز کامل یا همان دست دندان مصنوعی

پروتزهای کامل بعد از کشیدن دندانهای باقیمانده در دهان گذاشته می شوند . بدین منظور، از دو فک بیمار قالبی دقیق را تهیه می کنیم و طی مراحل مهم حساس و دقیقی با همکاری تکنیسین های پروتز دندانی و در محدوده زمانی بین یک هفته تا ده روز دست دندان را تحویل خواهیم داد . مزیت این نوع پروتز این است که بیمار در طی دوره بهبودی، بی دندانی کامل را تجربه نمی کند . در این راه مجربترین تکنسین ها و مجهزترین و مدرن ترین لابراتوارها را به خدمت گرفته ایم تا دندان مصنوعی با ظاهری طبیعی و جذاب برای شما به ارمغان بیاوریم .