کامپوزیت دندان

در یک تعریف می توان این گونه عنوان کرد که کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت . کامپوزیت ونیر در واقع یک ترکیب خمیری شکل است که توسط تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد . بعد از سفت شدن آن بوسیله پولیش دادن به شکل مناسب می دهند تا در دهان موجب اذیت کردن دیگر دندان ها نشود .

مهمترین مزیت کامپوزیت، درمان بدون نیاز به تراشیدن دندان است و این روش بیشتر برای دندانهای نسبتاً سالم که شکستگی و پوسیدگی اندک دارند و بخش عمده‌ی هدف از درمان، زیبایی و اصلاح فرم و رنگ دندانهاست و یا مواردی که سن بیمار پایین است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامپوزیت ونیر نسبت به فشار حساس است و احتمال شکستن و لب پر شدن دارد. همچنین کامپوزیت ونیر رنگ خیلی شفافی ندارد و با گذشت زمان کدر می‌شود . مواردی هم از حساسیت افراد به کامپوزیت گزارش شده‌ است و حساسیت دندانها در روش کامپوزیت بالا می‌باشد. درمان کامپوزیت ونیر در یک جلسه قابل انجام است. هزینه‌ی درمان کامپوزیت کمتر از لمینیت سرامیکی است .

دوام کامپوزیت های دندان

دوام و ماندگاری کامپوزیت های دندان بالا می باشد ، زمانی که این روکش ها بر روی دندان قرار می گیرد نیاز به مراقبت های لازم از جانب فرد دارد . رعایت موارد بهداشتی و نیز اصول تغذیه ای صحیح می تواند عمر کامپوزیت ها را به بیش از ۱۰ سال برساند .
این پوسته های ظریف و بسیار نازک کاربرد های فراوانی برای اصلاح معایت ظاهری دندان دارند و البته بسیار مقاوم و مستحکم هستند . کامپوزیت ها به کمک مواد رنگ دندان برروی دندان فیکس می شوند و فرم دهی به دندان ها را انجام می دهد .

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

بعد از انجام هر عمل زیبایی مراقبت هایی وجود دارند که باید رعایت شوند تا نتیجه ی کار حفظ شود . کامپوزیت دندان نیز مراقبت های خاص خود را دارد . بعد از انجام کامپوزیت دندان می توانید خوراکی های مختلف بجوید و تنها محدودیتی که وجود دارد در جویدن آجیل های سخت مانند بادام، فندق، پسته و امثالهم است که این موارد ممکن است به کامپوزیت دندان آسیب وارد کنند و در سطح آن ساییدگی ایجاد کنند . در صورتی که کامپوزیت دندان صدمه دید نگران نباشید زیرا قابل ترمیم است ولی اگر روی دندان درمان لمینت انجام داده باشیم باید آنرا تعویض کنیم و چاره ی دیگری نیست.

مصرف نوشیدنی های رنگی مانند چایی، قهوه و نوشابه را قطع کنید یا به حداقل برسانید علی الخصوص در ۲۴ ساعت اول که کامپوزیت مستعد جذب مواد رنگی می باشد. در صورتی که بعد از گذشت ۲۴ ساعت نوشیدنی حاوی رنگ مصرف کردید سریعاً دندانهایتان را بشوئید تا دچار تغییر رنگ نشوند و ماندگاری زیبایی دندانها افزایش بیابد.